تبلیغات
bio medical engineering biomechanic - معرفی مهندسی پزشکی گرایش بیو الکتریک

bio medical engineering biomechanic

آشنایی با مهندسی پزشکی در گرایش بیوالکتریک
این گرایش از مهندسی پزشکی دامنه بسیار وسیعی را شامل می شود اما در تعریفی کوتاه ، بیوالکتریک را می توان علم استفاده از اصول الکتریکی ، مغناطیسی و الکترومغناطیسی در حوزه پزشکی دانست ؛ همچنین الگوبرداری از سیستم های بیولوژیکی در طراحی های نوین مهندسی نیز در حیطه این علم قرار دارد . در واقع یک مهندس بیوالکتریک علاوه بر این که به تمام گرایشهای مهندسی برق (به ویژه گرایش الکترونیک در مقطع کارشناسی و گرایشهای کنترل و مخابرات در مقاطع بالاتر) با دیدگاهی از حوزه علم خود نظر دارد ، از برخی از شاخه های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز در حیطه علم مهندسی پزشکی یاری می جوید .
هدف دانشکده از ایجاد این گرایش در مقطع کارشناسی ، تربیت مهندسان الکترونیکی است که با گذراندن واحدهای درسی و آزمایشگاهی ای نظیر فیزیولوژی ، آناتومی و فیزیک پزشکی ، به نوعی بلوغ ذهنی و توانایی علمی در حوزه پزشکی دست یافته اند .اهم حوزه هایی که یک مهندس بیوالکتریک در آن فعالیت می کند عبارتند از :
الف – پردازش سیگنال های حیاتی
پردازش علائم حیاتی یكی از گسترده‌ترین مباحث موجود در فعالیت‌های گرایش بیوالكتریك است. این مبحث در واقع بخشی از مبحث كلّی ”پردازش سیگنال“ است كه مورد بررسی و استفاده بسیاری از گرایش‌های مهندسی، به ویژه مهندسی مخابرات و الكترونیك می‌باشد، امّا بنا به ماهیت خاص سیگنال مورد پردازش دركارهای پزشكی، توجه به نكات خاصی در پردازش سیگنال‌های حیاتی الزامی است كه به این مبحث موجودیت خاص و ویژه‌ای داده است.
همچنین در تمامی موارد ثبت سیگنال، دادة اخذ شده دارای نویزها و آرتیفكت‌های مختلف است كه لازم است قبل از هر كاری بر روی سیگنال، این زواید از آن حذف شوند. از این رو مبحث حذف نویز، یا در حالت كلی‌تر، بهبود كیفیت سیگنال از جمله مباحث مهم در پردازش سیگنال است .
ب- پردازش تصاویر پزشکی و سیستم های تصویر برداری
تصاویر پزشكی با توجه به آنكه وضعیت بدن را به صورت دو بعدی و حتی سه بعدی (بوسیله كامپیوتر) نشان می‌دهند، یكی از مهمترین وسایل تشخیص برای پزشكان هستند كه همواره بخش عظیمی از تحقیقات را به خود اختصاص داده‌اند. سیستمهای تصویر برداری را می توان به گروههای زیر تقسیم كرد:
• روشهای اشعه ایكس (رادیوگرافی، فلوئورسكوپی و CT).
• روش مغناطیسی MRI .
• پزشكی هسته‌ای (Nuclear Medicine).
• روش‌های ماوراء صوت.
تصاویر حاصله در روشهای فوق عموماً و به صورت خام قابل استفاده نیستند، لذا پردازشهای وسیع و گسترده‌ای روی آنها صورت می‌گیرد كه عموماً شامل موارد زیر است:
• پردازش تصاویر و استخراج اطلاعات موثر در تشخیص و یافتن مواضع مورد توجه (ROI).
• بازسازی تصاویر در كامپیوتر به صورت سه بعدی و درونیابی اطلاعات جهت تولید برشهای لازم از ارگان تحت تصویر برداری.
• حذف نویز، اختصاص رنگ و در كل ارتقاء كیفیت تصویر.

پ - پردازش صوت وگفتار و طراحی سیستم های گفتار درمانی و کمک همراه معلولین گفتاری
گفتار یکی از علایم بسیار مهم زیستی است که از هوشمندترین موجود روی زمین، یعنی انسان صادر می‌گردد. با توجه به توسعة وسیع سیستم‌های کامپیوتری و اهمیت روزافزون انواع پردازش‌های صوتی و گفتاری در جهان امروز و ارتباط تنگاتنگی که ویژگی‌های گفتار تولید شده با خصوصیات آناتومیک و عصبی دستگاه تولید گفتار و همچنین چگونگی عملکرد سیستم اعصاب مرکزی او دارد، اهمیت پرداختن به این مقولة پرکاربرد مهندسی در دانشکدة مهندسی پزشکی ظاهر می‌گردد. البته علائق و نوع رویکرد برخورد با مسائل مهندسی در این دانشکده باعث تفاوت‌های پایه‌ای و اصولی در نوع برخورد با این مسئله نسبت به دانشکده‌هائی مثل برق یا کامپیوتر و رشته‌هائی مثل مخابرات و کامپیوتر شده‌است. در آن جا معمولاً به سیگنال گفتار به صورت یک سیگنال عادی که حاوی اطلاعاتی است که باید به هر صورت ممکن از آن استخراج گردد، نگاه می شود در حالیکه در دانشکدة مهندسی پزشکی، محققین در پی دنبال کردن مسئله و مدلسازی آن به صورتی هستند که تا حد ممکن با اصول عملکرد جهاز صوتی و مبانی زیستی تولید گفتار در انسان هماهنگی داشته باشد و سعی می‌نمایند از روش‌های استخراج ویژگی و مدل‌هائی استفاده کنند که به روش‌های زیستی انسانی نزدیکتر باشند

موارد دیگر مربوط به این رشته، طراحی و ساخت وسائل و تجهیزات تشخیصی مثل شنوائی سنجی و ثبت و پردازش سیگنال‌های برانگیختة شنوائی، انجام پردازش های لازم در اعضای مصنوعی شنوائی مثل حلزون مصنوعی گوش و ساخت دستگاه‌هائی است که به کمک افراد لال و یا دارای مشکلات حاد گفتاری بیایند و به صورت دستگاهی کمک همراه معلول و یا کمک درمان او عمل نمایند.
ت - مدلسازی سیستم های بیولوژیک
مطالعه، تحلیل و مدلسازی سیستم‌های بیولوژیکی در عین اینکه راهگشای پیشرفت فنی و علمی در دیگر شاخه های رشتة بیوالکتریک می باشد، به صورت ایده بخشی قوی برای انجام ابداعات در شاخه‌های دیگر علوم مهندسی مثل رشتة پردازش سیگنال، مخابرات و کنترل عمل می‌کند. اهمیت این شاخه از گرایش بیوالکتریک از زیربنائی بودن آن برای دیگر شاخه‌های این گرایش نشأت می‌گیرد.
سیستم های بیولوژیک دارای ساختارهای فیزیولوژیک و کنترلی بسیار پیچیده و کارآ میباشند. تحلیل و مدلسازی کیفی و کمّی آنها در اکثر موارد فاصلة فوق‌العاده‌ای نسبت به آنچه که در واقع است، می‌گیرد، ولی حرکت در این جهت علاوه بر اینکه به مدل‌هائی مهندسی منجر می‌شود که قابل استفاده در بخش‌های دیگر مهندسی بیوالکتریک هستند، ایده بخش ابداع روش‌های قوی تر در شاخه‌های دیگر مهندسی نیز میباشد. برای مثال مدل‌های مهندسی مثل شبکه‌های عصبی مصنوعی و بسیاری از پردازشگرها و کنترلرهای هوشمند، ایدة اولیة خود را از چگونگی عملکرد سیستم‌های بیولوژیک و زنده اخذ نموده‌ و می‌نمایند.
مدلسازی سیستم‌های بیولوژیک محدود به دایرة خاصی نیست و از مدلسازی کمّی و کیفی یک سلول تا مدلسازی سیستم اعصاب مرکزی انسان، یعنی مغز، ادامه می‌یابد. از آن میان، به عنوان مثال می‌توان به موارد پرکاربرد زیر اشاره نمود:
• مدلسازی عضلات و سیستم عصبی محرک آنها
• مدلسازی نخاع
• مدلسازی قشرهای حرکتی مغز.
• مدلسازی نواحی دیداری، شنیداری و ادراکی مغز.
• مدلسازی عقده‌های درون مغزی که اِشکال در آنها به بیماری‌هائی مثل پارکینسون منجر می‌گردد.
• مدلسازی مخچه و چگونگی اجرای حرکات و ادراکات مهارتی
• مدلسازی چشم و سلول‌های عصبی بینائی
• مدلسازی سیستم تولید گفتار و شنوائی به صورت حلقه باز و حلقه بسته
• مدلسازی سیستم تنظیم فشار خون، ضربان قلب و میزان الاستیسیتة رگ‌ها
• مدلسازی سیستم تنظیم درجة حرارت بدن
علاوه بر استفاده‌های فراوان مهندسی که این مدل‌های ریاضی (و یا حتی در مواردی کیفی) دارند، در موارد درمانی خاص نیز می‌توان از آنان بهره گرفت . برای مثال اگر مدل نسبتاً مناسبی از یک سیستم مهم بدن مثل سیستم تنظیم فشار خون محاسبه شود، می‌توان اثرات اعمال داروهای مختلف کاهش یا افزایش فشار خون را در دوزهای مختلف و فواصل و نرخ اعمال دارو را بدون اینکه خطری برای کسی داشته باشد توسط رایانه، با استفاده از برنامه‌های شبیه سازی که در آن از مدل ریاضی ساخته شده برای آن سیستم استفاده شده است، آزمایش نمود.
__________________

    
 
 
 

ث - طراحی بخش های الکترونیکی و کنترل اعضاء و اندام مصنوعی و ساخت وسایل توانبخشی
از بخش های مهم و تخصصی رشتة مهندسی پزشکی طراحی و ساخت اندام مصنوعی است. در این راه علاوه بر تخصص‌های بیومکانیک جهت طراحی و ساخت بخش‌های مکانیکی اندام مصنوعی و بیومواد جهت سازگار ساختن آنها با ویژگی‌ها و حساسیت‌های اندام طبیعی که در مجاورت آنها قرار می‌گیرند، در مواردی که اندام مصنوعی از نوع فعال هستند، نیازمند مدارات الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی میباشند. از این نوع اندام مصنوعی برای مثال می‌توان از دست و پای مصنوعی فرمان‌پذیر، حلزون مصنوعی گوش و چشم مصنوعی نام برد که همگی از فن‌آوری‌های بسیار پیشرفتة روز استفاده می‌کنند. طراحی و ساخت این گونه وسایل، یکی از جالب‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های فنی و پژوهشی مربوط به گرایش مهندسی بیوالکتریک است.
به عنوان مثال در طراحی بخش‌های کنترلی "دست سیبرنتیک" که از طرح‌های ملی اجرا شده در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است، که در واقع یکنوع دست مصنوعی قابل کنترل ارادی، جایگزین دست قطع شدة معلولین می‌باشد، ابتدا از سخت‌افزارهای دریافت و تقویت سیگنال‌های “emg” جهت ثبت علایم مذکور از عضلات سالم معلول استفاده می‌شود و سپس حجم وسیعی از پردازش‌ها و طبقه‌بندی‌های هوشمند سیگنال‌های “emg” جهت آشکارسازی جهت ارادة فرد معلول و یافتن حرکت مورد نظر او به کار گرفته می‌شوند. در ادامه، روش‌های پیشرفته و غیر خطی کنترلی توسط سیستم‌های میکروپروسسوری، جهت تحقق صحیح آن حرکت در شرایط بسیار متغیر دست مثل بارگذاری متغیر و زوایای مختلف اجزای متصل آن که تولید سیستمی بسیار غیر خطی می‌کنند، پیاده سازی می‌شوند.
مشاهده می گردد که بخش وسیعی از دانش فنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای طراحی و ساخت اعضای مصنوعی مختلف لازم هستند که باعث وسیع شدن دایرة عملکرد این بخش میگردند.
علاوه بر موارد مربوط به ساخت اعضای مصنوعی، طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات توانبخشی را نیز می‌توان در این دسته قرار داد. از این میان میتوان به تجهیزاتی مثل سیستم “fes” یا تحریک الکتریکی عضلات افراد قطع نخاع جهت حرکت دادن مصنوعی آنها اشاره کرد، و یا تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی توانبخشی که دایرة وسیعی از وسایل را شامل می‌گردند و جهت بازیابی توانائی فیزیکی اعضای صدمه دیده به کار می‌روند.
ج - ثبت سیگنال های حیاتی و طراحی سیستم های مانیتورینگ بیمارستانی
این بخش مربوط به طراحی و ساخت وسایلی جهت ثبت داده‌ها و علائم حیاتی از بیمار می شود. با توجه به توانایی‌ها و گسترش روزافزون فن‌آوری دیجیتال، این سخت افزارها غالباً به كامپیوتر متصلند و لذا تولید مدارهای واسط مناسب بوسیلة فن‌آوری روز یكی از زیر مجموعه‌های مهم تحقیقاتی در این مقوله محسوب می‌شود.
با توجه به حجم بسیار بالای استفاده از تجهیزات مانیتورینگ و ثبت داده در محیط‌های بیمارستانی، از جمله اتاق های عمل، آی‌سی یو، سی‌سی‌یو و آزمایشگاه‌های ثبت نوارهای قلبی و مغزی، اهمیت اقتصادی تولید چنین تجهیزاتی آشکار می‌گردد و ارزش کار مهندسی و تحقیقاتی بر روی این گونه وسایل را نشان می‌دهد.

ح - طراحی و ساخت سیستم های درمانی و آزمایشگاهی پزشکی
در این بخش تجهیزات فراوانی وجود دارد كه برخلاف موارد بیان شده كه در تشخیص كاربرد داشتند، در درمان بیماریها كاربرد دارند و با وجود نیاز فراوان به آنها در نقاط مختلف كشور، تا كنون در كشور ساخته و به صورت عمده عرضه نشده‌اند. محققان و متخصصان بیوالكتریك قادرند به ساخت اینگونه تجهیزات و یا تا حدامكان تولید داخل نمودن آنها اقدام نمایند. مواردی از این دست را می‌توان به شرح زیر ذكر كرد:
سنگ شكنهای كلیه
تجهیزات فیزیوتراپی و كایروپراكتیك
تجهیزات رادیوتراپی
لیزرها

علاوه بر موارد فوق ، می توان به امکان فعالیت مهندسان بیوالکتریک در حوزه های گسترده ای نظیر:
• طراحی بانکهای اطلاعاتی پزشکی ،
• طراحی سیستم های مورد نیاز در مانیتورینگ و یا جراحی بیمار از راه دور،
• ایجاد شبکه های تبادل اطلاعاتی بین مراکز آموزشی-درمانی و بیمارستانهای کشور جهت کنترل بیماریهای مسری ، انتقال بیماران و ...

اشاره کرد که نیازمند همکاریهای بین بخشی گسترده ای در سطح کشور می باشد.
همچنین با توجه به نقش اساسی تجهیزات پزشکی در ارتقاء شاخصهای بهداشت عمومی ، و در نظر داشتن این مطلب که سالانه صدها میلیون دلار صرف خرید این تجهیزات برای بیمارستانهای کشور می شود، استفاده از مشاوره علمی و فنی مهندسان پزشکی در سفارش و خرید این تجهیزات، موجب کاهش هزینه های احتمالی ناشی از معیوب بودن دستگاه و یا ناکارآمدی آن می شود.
گفتنی است به علت عدم تعریف جایگاه مهندسان این رشته در نمودار سازمانی بیمارستانهای کشور ، متأسفانه هزینه های سنگینی به بخش درمان تحمیل می شود؛ به عنوان مثال ، دستگاهی به قیمت گزاف از شرکتهای واسطه ای که معمولا تخصص ویژه ای در حوزه مهندسی پزشکی ندارند، خریداری می شود، در بیمارستان به علت عدم آشنایی پرسنل با جزئیات فنی دستگاه و نگهداری آن و یا به هر دلیل دیگری، دستگاه دچار اشکال فنی می شود، حال یا به گورستان این تجهیزات در بیمارستانهای کشور منتقل می شود و یا با صرف هزینه های غیر واقعی که از سوی شرکت سازنده درخواست می شود اقدام به تعمیر دستگاه مورد نظر می شود. از این رو حضور مهندسان پزشکی به عنوان مسئول فنی و مهندسی در بیمارستانها ، و آموزش تکنسینها توسط ایشان جهت نگهداری و تعمیر تجهیزات، می تواند موجب صرفه جویی های اقتصادی و تضمین هر چه بیشتر سلامت بیماران شود.


سایت جامع مهندسی پزشکی

نظرات() 
안전놀이터
دوشنبه 24 دی 1397 09:34 ب.ظ
this is exellent blog
토토사이트
دوشنبه 24 دی 1397 09:23 ب.ظ
amazig article here at my home
cialis
پنجشنبه 3 خرداد 1397 05:02 ب.ظ
You're so awesome! I do not believe I've truly read through something
like that before. So great to find somebody with genuine
thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up.
This web site is something that is required on the internet,
someone with a bit of originality!
cialis online no prescription
پنجشنبه 9 فروردین 1397 03:36 ق.ظ
I think what you said made a great deal of sense.
However, consider this, suppose you added a little information?
I mean, I don't wish to tell you how to run your website, however suppose you added a title that grabbed people's attention? I mean bio medical engineering biomechanic -
معرفی مهندسی پزشکی گرایش بیو الکتریک is kinda plain. You might peek at Yahoo's front page and watch
how they create post headlines to get people to open the
links. You might add a related video or a related pic
or two to get people interested about everything've got to say.
Just my opinion, it would make your blog a little
livelier.
livejasmin tip hack
جمعه 4 اسفند 1396 04:41 ق.ظ
سلام! آیا می دانید اگر هر پلاگین برای محافظت در برابر هکرها ایجاد کند؟

من چیز خاصی راجع به از دست دادن همه چیزهایی که من دارم پرهیاهو هستم
سخت کار کرد هر گونه پیشنهاد؟
free Nintendo Switch
جمعه 24 آذر 1396 04:26 ب.ظ
هی، تو کار شگفت انگیزی انجام دادی من قطعا آن را digg و شخصا به دوستانم توصیه می کنم.

من مطمئن هستم که از این وب سایت سود خواهند برد.
Nintendo giveaway
چهارشنبه 8 آذر 1396 12:30 ق.ظ
من به طور جدی سایت شما را دوست دارم.. رنگ دلخواه و موضوع.
آیا این سایت شگفت انگیز خود را توسعه دادید؟
لطفا به عنوان من به دنبال ایجاد سایت شخصی شخصی خود می گردم و می خواهم یاد بگیرم از کجا از این موضوع یا از آن چه هستم
نامیده میشود. با تشکر!
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 07:32 ب.ظ
من اطلاعات ارزشمند شما را در مقالات خود ارائه می دهم.

من وبلاگ شما را نشانه گذاری میکنم و مجددا در اینجا چک میکنم
من کاملا مطمئنم که من چیزهای جدیدی را در اینجا یاد می گیرم!
موفق باشید برای بعدی!
std testing cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 01:02 ق.ظ
وبلاگ شیرین! من آن را در حالی که در یاهو در حال دیدن سایت پیدا کردم.
آیا شما هر گونه راهنمایی در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو دارید؟
من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز به نظر نمی رسید
آنجا! قدردانی آن
stds testing
یکشنبه 14 آبان 1396 01:58 ق.ظ
ما داوطلب هستیم و باز می کنیم
طرح جدید در جامعه ما. وب سایت شما با اطلاعات مفید برای کار به ما ارائه داد. شما یک فعالیت چشمگیر و کل گروه ما انجام داده اید
باید از شما سپاسگزار باشد
std testing cost
شنبه 13 آبان 1396 04:53 ب.ظ
با تشکر از پدرم که در مورد این وب سایت به من گفت، این وبلاگ واقعا شگفت انگیز است.
best medicare supplement plans
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:32 ق.ظ
افسانه، چه وب سایت ای است! این وبلاگ به ما حقایق مفید ارائه می دهد، آن را حفظ کنید.
best psychic medium reading
پنجشنبه 11 آبان 1396 12:43 ق.ظ
آیا من فکر می کنم اگر چند مقالات خود را به مدت طولانی نقل قول کنم
من اعتبار و منابع را به وبلاگ شما ارائه می دهم؟

وب سایت من در همان طاقچه شماست و کاربران من قطعا از بسیاری از آن سود خواهند برد
اطلاعاتی که اینجا ارائه می کنید لطفا این را بفهمید
خوب با تو خیلی ممنون
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:33 ب.ظ
این طراحی دیدنی است! شما آشکارا می دانید که چگونه خواننده را سرگرم نگه دارید.
بین شوخ طبعی و فیلمهایتان تقریبا به سمت شما حرکت کرد
وبلاگ من را بساز (خوب، تقریبا... هاها!) کار عالی.
من واقعا از آنچه شما باید گفته اید، لذت بردم، و بیشتر از آن، چگونه آن را ارائه دادید.
بیش از حد سرد!
free tokens chaturbate hack
چهارشنبه 10 آبان 1396 02:00 ق.ظ
Why users still make use of to read news papers when in this technological world all is existing on web?
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 08:38 ب.ظ
پس از خواندن این مطلب، فکر کردم بسیار آموزنده بود.

من از شما قدردانی می کنم که وقت و تلاش زیادی را صرف می کنید
برای قرار دادن این مقاله کوتاه با هم من یک بار دیگر خود را صرف یک هزینه
بسیاری از هم خواندن و ارسال نظرات.
ولی که چه، هنوز هم ارزش این را داشت!
are psychics real
دوشنبه 8 آبان 1396 08:26 ب.ظ
این مثل شما افکار من را یاد می گیرید! به نظر می رسد که تقریبا در این مورد می دانید، مثلا شما کتاب الکترونیکی را در آن نوشته یا
یه چیزی. من فکر می کنم که شما فقط می توانید با برخی٪ انجام دهید تا پیام را به خانه بسپارید
کمی، اما به جای آن، این وبلاگ فوق العاده است. خواندن عالی
حتما بر میگردم.
psychic phone reading
دوشنبه 8 آبان 1396 07:15 ب.ظ
این قابل توجه است که به بازدید سریع از این وب سایت و خواندن دیدگاه ها پرداخت
از تمام همکاران در مورد این پست، در حالی که من نیز از کار افتادگی افتخار است
دانش فنی
private std screening
دوشنبه 8 آبان 1396 04:28 ب.ظ
راه سرد! برخی از نکات بسیار معتبر! من از شما قدردانی میکنم که این نوشتار و همچنین بقیه وبسایت را به چاپ رسانده است
خیلی خوبه.
std screening near me
دوشنبه 8 آبان 1396 04:25 ب.ظ
من نیم ساعت به طور مداوم برای خواندن مقالات این صفحه وب و یا
بررسی هر روز همراه با یک لیوان قهوه.
std clinics near me
دوشنبه 8 آبان 1396 03:12 ب.ظ
اطلاعات ارزشمند خوشبختم من وب سایت شما را به طور تصادفی پیدا کردم، و من
من تعجب می کنم که چرا این حادثه پیش از آن رخ نداده است!
من آن را نشانه گذاری کردم
cheap psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 02:38 ب.ظ
دوستای بزرگ، نوشتار عالی آن
در مورد تدریس و به طور کامل توضیح داده شده، آن را نگه دارید تا تمام وقت.
myfreecams token
یکشنبه 30 مهر 1396 04:03 ق.ظ
قطعا یک معامله بزرگ برای دانستن در مورد این موضوع وجود دارد.
من تمام امتیازاتی که شما ساخته ام را دوست دارم.
real psychic readings
دوشنبه 17 مهر 1396 06:45 ق.ظ
امروز، من با بچه های من به ساحل رفتم. من یک پوسته دریا پیدا کردم و آن را به 4 من دادم
ساله دختر و گفت: "شما می توانید اقیانوس را بشنود اگر شما این را به گوش شما قرار داده است." او پوسته را به گوش او گذاشت و فریاد زد.
یک خرچ خرچنگ در داخل وجود داشت و آن گوش او را گرفت.
او هرگز نمیخواهد برگردد! من می دانم که این کاملا موضوع است اما
مجبور شدم به کسی بگویم
stacypolle.blog.fc2.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:29 ق.ظ
Awesome post.
http://karolynmrazik.hatenablog.com
شنبه 14 مرداد 1396 08:42 ب.ظ
It's impressive that you are getting ideas from this article as
well as from our argument made at this place.
How you can increase your height?
شنبه 14 مرداد 1396 04:36 ب.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for
some targeted keywords but I'm not seeing very good success.
If you know of any please share. Thank you!
Nikole
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:00 ب.ظ
Good article! We will be linking to this great post on our website.

Keep up the good writing.
Where is the Achilles heel?
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:59 ق.ظ
It's hard to find experienced people on this subject, however, you sound like you know what you're talking
about! Thanks
std clinic near me
دوشنبه 5 تیر 1396 04:55 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا واقعا کار درست با من پس از
برخی از زمان. جایی درون
جملات شما موفق به من مؤمن متاسفانه تنها
برای بسیار در حالی که کوتاه. من با این حال
مشکل خود را با فراز در منطق و شما ممکن است را خوب به پر کسانی که شکاف.
در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من را مطمئنا بود
مجذوب.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نویسندگان

نظرسنجی

  شما به کدام گرایش مهندسی پزشکی بیشتر علاقه دارید ؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :